OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Základné informácie obcí

Základné informácie obcí okresu Skalica

Brodské
Obec Brodské leží na Záhorí, na ľavom brehu rieky Moravy. Brodské sú prvé miesto na našom území, na ktoré vkročili Cyril a Metod. Práve preto aj erb obce predstavujú postavy Cyrila a Metoda, ktorí držia v ruke pergamen a jablko, nad nimi sa vznáša holubica.

V modernom svete tiež obec Brodské nezaostáva, stredobodom pozornosti mladšej generácie je obľúbená pizzeria, v ktorej pečie pizzu Talian podľa pravej talianskej receptúry.
   
                                                      Brodské kostol sv. Antona
Dubovce
Obec Dubovce sa rozprestiera na Západnom Slovensku, presnejšie na Záhorí. V Dubovciach sa nachádza viacero historických pamiatok, kostol sv. Žofie a kaplnka Božieho muka, kostol sv. Antona a Blanárovský kríž.

                                                  Dubovce kostol sv. Žofie

 

Gbely
Mesto ležiace na Záhorí, v blízkosti sa nachádzajú náleziská ropy. Mesto je považované za centrum ťažoby ropy na Záhorí. K mestu Gbely sa priraďujú ešte dva menšie regióny Adamov a Cunín.

Zaujímavosťou mesta je Naftárske múzeum a skanzen, ktoré sú jediné na Slovensku tohto typu.  V centre mesta sa nachádza neskorobarokový kostol sv. Michala Archanjela, známa je taktiež Golgota, súsošie Immaculata pri kostole a  socha Svätej Trojice na námestí. V minulosti bolo mesto známe hlavne liečivými prameňmi, ktoré sa nachádzajú v okolí mesta Gbely. Najznámejším liečivým prameňom je tzv. sírková voda, ktorá je sprístupnená verejnosti.

Lákadlom tohto mesta je predovšetkým rekreačná časť Adamov, ktorú využívajú predovšetkým rybári, ale v letných mesiacoch slúži ako prírodné kúpalisko s pieskovitou plážou.


                                                  Gbely kostol sv. Michala Archanjela

Holíč
    Mesto Holíč leží na Severe Záhorskej nížiny na hranici Slovenska s Českou Republikou. Cez mesto preteká rieka Chvojnica a rieka Morava, ktorá je aj prírodnou hranicou s Českou Republikou
    Zaujímavosťou mesta Holíč je mestské múzeum, ktoré zobrazuje dejiny mesta, približuje návštevníkovi pohľad na život chudobných ľudí, remeselníkov, poľnohospodárov a tiež zobrazuje život na panstve Márie Terézie. Ďalšou miestnou osobitosťou je holičská keramika. Známou historickou pamiatkou je aj Holičský zámok, ktorý je sprístupnený verejnosti. Zámok nechala vybudovať Mária Terézia ako letné sídlo Habsburgovcov.
Ďalšou zaujímavosťou Holíča sú tiež megality 6,8 metra dlhé, ktoré sú jediné sprístupnené verejnosti na Slovensku. Medzi historické pamiatky Holíča sa tiež zaraďuje kostol Božského srdca Ježišovho, Veterný mlyn, kostol Svätého Martina a Evanjelický kostol.


                                                  Holíč zámok

Chropov
Obec Chropov sa nachádza pod upätím Bielych Karpát. Obec patrí k najstarším obciam Skalického okresu, prvá písomná zmienka pochádza z roku 1263.  Okolitá príroda umožňuje život veľkému množstvu zvierat, o ktoré sa stará poľovnícka spoločnosť Chropov. Obec je známa predovšetkým pestrou prírodou a poľovníckou činnosťou, ktorá je na vysokej úrovni.



                                                  Chropov kostol sv. Jána Nepomuckého

Kátov
Obec Kátov leží na nive rieky Morava na severozápadnom Slovensku. Obec Kátov je známa podujatím Kvetinové dni, ktoré sa každoročne konajú v máji v Kátove. Akcia je zameraná na záhradníctvo so širokou ponukou tovaru, kvetín a výstav. Pre svoju výnimočnosť v regióne Záhoria si toto podujatie získava čoraz viacej návštevníkov.
            

                    
                                                    Kvetinové dni Kátov

Kopčany
    Obec Kopčany leží pri hraniciach s Českou republikou pri rieke Morava. Obec Kopčany je známa kostolom sv. Margity, táto pamiatka bola zaradená do zoznamu európskeho dedičstva. Stavba pochádza z 10. Storočia a ročne ju navštívi niekoľko tisíc návštevníkov.

    

                                              Kostol sv. Margity Antiochijskej
Koválovec
Obec Koválovec leží na severozápade Slovenska. Obec je známa vinohradníctvom, čo dokazuje aj erb obce.
V obci je populárny hokejbalový turnaj, ktorý s koná každoročne. Medzi obľúbené tiež patrí podujatie

                                                  Kaplnka a farnosť sv. Marina Biskupa

Lopašov
Obec Lopašov leží asi 16km od okresného mesta Skalice. Obec Lopašov je známa najmä uchovávaním tradícií. Je to typická záhorácka dedina s pokojom vyžarujúcim z okolitej  prírody. 

                                                       Výstava ovocia a zeleniny Letničie

Letničie
Obec Letničie leží na severozápadnom Slovenska. Obec Letničie je známa výstavou ovocia, ktorá je v obci populárna. Známy je tiež aj dobrovoľnícky hasičský zbor. Z historických pamiatok je najvýznamnejší barokový kostol sv. Jána Krstiteľa.


                                                  Lopašov hokejbal

Mokrý háj
Obec sa nachádza na severozápade Myjavskej pahorkatiny. Je jedna z mála obcí na západnom Slovensku, ktorá má zachovaný presný rok založenia, rok 1569.  Obec Mokrý háj je známa vinohradníctvom. Turisti môžu navštíviť vinohradný  sklep a taktiež sa môžu zúčastniť ochutnávky vína.


                                   Oreské kostol všetkých svätých

Oreské
Obec Oreské leží na severozápadnom Slovensku. Obec  Oreské sa pýši zachovalou okolitou prírodou.  Neďaleko od obce v Humenských vrchoch s zrúcaniny hradov Vinné, Jasenov a Brekov, ktoré lákajú najmä turistov, ktorý chcú objavovať  a navštevovať  aj menej známe zrúcaniny hradov. Pri obci Oreské sa nachádza veľký  rybník, ktorý využívaj najmä vášnivý rybári. V zimných mesiacoch sú na rybníku  vhodné podmienky pre korčuľovanie. Blízke kopce poskytujú  vhodné podmienky pre nenáročných lyžiarov.

                                                  Oreské - historická pec

Petrova Ves
Obec Petrova Ves leží v malej kotline na západnom Slovensku. Petrova Ves je známa najmä podujatím Záhorácka Veterán Rallye, kde sa koná prehliadka veteránov, ktorá je spojená s pobatým programom. V blízkosti obce sa nachádza rybník, ktorý poskytuje vhodné podmienky na rybolov.


                                       Záhorácka veterán rallye

Popudinské Močidľany
Obec Popudinské Močidľany leží na severozápadnom Slovensku. Je známa uchovávaním tradícií a ešte aj v dnešnej dobe možno stretnúť staršie ženy v krojoch. Turisti, ktorý maj záujem navštíviť tradičnú záhorácku vidiecku obec plnú tradícií určite by mali navštíviť Popudinské Močidľany.


                                          Kostol sv. Štefana

Prietržka
Obec Prietržka leží na severozápadnom Slovensku vedľa obce Vrádište. Prietržka je známa vinohradníctvom, hrozno sa v tejto obci pestuje už od roku 1750. Prietržka je ďalšia z obcí okresu Skalica, ktorá ponúka kvalitné hrozno a aj kvalitné víno. Dlhoročná vinohradnícka tradícia je zobrazená aj na erbe obce.


                                                       Kostol sv. Alžbety

Radimov
Obec Radimov leží na západnom Slovensku. Obec je známa podujatím Ochutnávka destilátov a hudobným podujatím Radimovská šopa, na ktorej s každoročne zúčastňuje niekoľko tisíc návštevníkov.


                                              Radimovská šopa 

Radošovce
Obec Radošovce leží v centrálnej časti Chvojnickej pahorkatiny. Obec je známa tradičnou oslavou fašiangov a podujatím Krištáľová rallye, jej súčasťou je zbierka pre Detskú fakultnú nemocnicu v Bratislave. Trasa vedie z Bratislavy cez Radošovce až do Skalice.

                                                                Radošovce reštaurácia na mlyne
Skalica
Mesto Skalica sa nachádza na západnom Slovensku v Trnavskom kraji na hranici Slovenska s Českou Republikou. V meste sa nachádza veľa historických pamiatok napríklad : Rotunda sv. Juraja, Evanjelický kostol, Farský kostol sv. Michala Archanjela, Františkánsky kostol a kláštor Sedembolestnej Panny Márie, Kostol Najsvätejšej Trojice a kláštor milosrdných bratov Mestská knižnica a veľa ďalších.
Skalica je preslávená vínom, skalickým trdelníkom, golfom, hokejom, výletmi na loďkách po Baťovom kanály a folklórnymi skupinami. Všetky tieto aktivity sú v Skalici plnohodnotne rozvinuté.
Turisti, ktorí prídu do Skalice by určite mali ochutnať Skalický trdelník, pričom môžu sledovať aj jeho výrobu. Golf a hokej sú v Skalici tiež na vysokej úrovni, golf je v Skalici novým športom ale vyhľadáva ho čoraz viacej ľudí, hokej sa v Skalici hrá na najvyššej možnej úrovni na Slovensku. Vinohradníctvo, ktoré je v Skalici veľmi populárne, je ďalším typickým znakom pre Skalicu.
Zaujímavosťou Skalice je tiež Záhorácke múzeum, ktorého prvú časť predstavuje izba J. Blahu, druhá časť obsahuje záhorácke kroje, poľnohospodárske a vinárske nástroje. Tretia časť je archeologická a v štvrtej časti dominujú exponáty zo škarniclovsko – teslíkovskej tlačiarne.
Skalica je tiež známa folklórnymi a umeleckými súbormi ako sú napríklad :Skaličan, Pláňava, Sokolie, Vinohrad, Sliver strings Univerzálny skalický orchester,  Skaličané , Zévelanka, Reminiscencie, Taxis a Skaličánek.
Každoročne sa koná niekoľko podujatí kde tieto skupiny možno vidieť. Najnavštevovanejšie podujatia v Skalici sú : Skalické dni, Trdlofest, Skalica music fest, Envirofilm, Musica Sacra Skalica a Hudba v meste.

                                                   Rotunda sv. Juraja v Skalici 
Trnovec
Obec Trnovec leží na severozápadnom Slovensku. Obec je známa najmä vinohradníctvom, ktoré je v tejto obci plnohodnotne rozvinuté ako v ďalších obciach okresu Skalica. Erb obce Trnovec zobrazuje Sv. Luciu od pása, z profilu, s korunkou na hlave a s palmovou ratolesťou ako symbol víťazstva v pravej ruke.


                                                  Kostol Ružencovej Panny Márie

Unín
Obec Unín leží na v juhovýchodnej časti skalického okresu. Obec Unín je známa najmä svojou bohatou ponukou rôznych  spoločenských organizácií napríklad : Dobrovoľný hasiči obce Unín organizujú každoročne niekoľko súťaží a podujatí, Jednota dôchodcov každoročne organizuje rôzne podujatia. Súdržnosť tejto obce  a zachovaná okolitá príroda láka turistov nielen zo Slovenska ale aj z okolitých štátov.


                                                       Unín - kaplnka sv. Barbory

Vrádište
Obec Vrádište leží na severozápadnom Slovensku pri obci Prietržka. Zaujímavosťou obce je, že tu bol zistený výskyt rôznych druhov chránených rastlín napríklad kosatca dvojfarebného, hlaváčika jarného a veľa ďalších. Obec Vrádište je tiež známa udalosťou.

                                                   Vrádište - kostol sv. Anny